Školní řád k 1.9.2017
1. Podrobnosti k výkonu práv a povinností žáků a jejich zákonných zástupců ve škole a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů s pedagogickými pracovníky
- Práva žáků – žáci mají právo
- na vzdělání a školské služby podle školského zákona
- na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání
- zakládat v rámci školy samosprávné orgány žáků, volit a být do nich voleni a jejich prostřednictvím se obracet na ředitele školy nebo školskou radu s tím, že ředitel školy nebo školská rada jsou povinni se stanovisky a vyjádřením těchto samosprávných orgánů zabývat a své stanovisko k nim odůvodnit
- vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí jejich vzdělávání, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost odpovídající jejich věku a stupni vývoje
- na informace a poradenskou pomoc školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání podle školského zákona
- na ochranu před jakoukoliv formou diskriminace a násilí
- na vzdělání a na svobodu myšlení, projevu, náboženství, na odpočinek a dodržování základních psychohygienických podmínek
- na seznámení se všemi směrnicemi se vztahem k jejich pobytu a činnosti ve škole.
- Povinnosti žáků – žáci jsou povinni
- řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat
- dodržovat školní řád a předpisy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni
- plnit pokyny pedagogických pracovníků školy vydané v souladu s právními předpisy a školním řádem, dbát pokynů provozních pracovníků, chovat se tak, aby neohrozili zdraví své ani zdraví jiných osob
- vystupovat tak, aby jejich chování bylo v souladu se společenskou normou
- usměrňovat své chování a jednání ve škole, na školních akcích i mimo školu tak, aby nesnižovali důstojnost svou, svých spolužáků, zaměstnanců školy
- chodit do školy pravidelně a včas podle rozvrhu a účastnit se činností organizovaných školou
1.3. Práva zákonných zástupců –zákonní zástupci mají právo
- na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání žáka
- volit a být voleni do školské rady
- vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí vzdělávání žáka
- na informace a poradenskou pomoc školy v záležitostech týkajících se vzdělávání podle školského zákona
- u dětí se speciálními vzdělávacími potřebami mají právo na vzdělávání, jehož obsah, formy a metody odpovídají jejich vzdělávacím potřebám a možnostem, na vytvoření nezbytných podmínek,které toto vzdělávání umožní.
- Povinnosti zákonných zástupců – zákonní zástupci jsou povinni
- zajistit, aby žák řádně docházel do školy
- na vyzvání ředitele školy se osobně zúčastnit projednávání závažných otázek týkajících se vzdělávání a výchovy žáka
- informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích žáka, nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání
- oznamovat škole údaje podle § 28 ods.2 a 3 školského zákona a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost žáka
- omluvit nepřítomnost žáka ve vyučování do 3 kalendářních dnů (písemně, telefonem, e-mailem…). Po návratu žáka pak písemně na omluvném listu v žákovské knížce. Omluvu podepisuje zákonný zástupce, v případě pochybnosti může třídní učitel vyžadovat lékařské potvrzení o nepřítomnosti žáka.
- Provoz a vnitřní režim škol
- Žáci přicházejí do školy vhodně upraveni bez výstřelků v oblečení a v účesech a musí mít podle pokynu vyučujících vhodné oblečení na Tv, Vv a sportovní akce
- V šatně stráví nejkratší dobu na odložení oblečení a obuvi. Na přezutí nelze používat sportovní obuv.
- Žáci přicházejí do školy nejpozději 5 minut před zahájením výuky, aby se včas mohli připravit na vyučování.
- Žáci 1.- 5. ročníku po příchodu čekají ve školní družině, ostatní žáci v přízemí na chodbě, místní žáci 5.-9. ročníku přicházejí do školy v 7.30 hod.
- Do tříd žáci odcházejí v 7.35 hod. Dřívější odchod je povolen pouze v případě doučování, laboratorních prací, činnosti kroužků apod.
- Vyučování začíná v 7.55 hod.
- Po příchodu do třídy každý žák zaujme své místo a připraví si pomůcky na vyučování.
- Určení žáci připravují křídy, pečují o čistotu tabule, rozdají sešity a připraví pomůcky na vyučování.
- Žáci po příchodu učitele nebo jiné dospělé osoby do třídy povstanou.
- Žáci v areálu školy zdraví všechny dospělé osoby, které potkají.
- Každý žák nosí denně žákovskou knížku, učebnice podle rozvrhu, zadaná domácí cvičení, sešity a další stanovené pomůcky.
- Nesplnění domácích úkolů a zapomenutí pomůcek hlásí na začátku hodiny vyučujícímu.
- V době vyučování se žáci nezdržují na chodbách, v šatně ani na sociálních zařízeních.
- Žáci II. stupně mohou využít o velké přestávce chodby v 1.a 2. poschodí
- Žáci I.stupně mají možnost o velké přestávce využít prostor tělocvičny pod dohledem pedagoga.
- O malých přestávkách žáci nevycházejí zbytečně ze tříd a připravují se na vyučování. Řídí se pokyny učitelů s dohledem.
- Bez pověření je zakázáno navštěvovat cizí třídy.
- Při vyučovací hodině není dovoleno žákům používat mobilní telefon bez povolení učitele, telefon má žák v tichém režimu a uložený ve školní tašce.
- Ve školní budově nebo při školních akcích žáci nemají dovoleno pořizovat jakékoliv audiovizuální záznamy, pokud nejsou pověřeni pracovníkem školy.
- Do ředitelny a sborovny žáci přicházejí jen ve výjimečných případech. Požadavky řeší s učitelem, který má dohled.
- Žák si je vědom, že porušením přísného zákazu kouření ve všech prostorách školy se vystavuje přísnému kázeňskému postihu.
- Po skončení vyučovací hodiny zůstávají žáci na místě, své věci si ukládají až na pokyn vyučujícího.
- Do 15 minut po skončení vyučování jsou žáci povinni opustit budovu školy, zanechat pořádek v šatně, přezůvky uložit do sáčků na věšáku.
- V době přestávky mezi dopoledním a odpoledním vyučováním se zdržují žáci ve škole, případně pod vedením pedagogického pracovníka odcházejí na oběd a zpátky do školy. Pokud si zákonný zástupce přeje, aby žák v době polední přestávky odcházel sám ze školy, sdělí škole tuto skutečnost písemně.
- Škola může uvolnit žáka z vyučování na určitou dobu na písemnou žádost zákonných zástupců. Z jedné vyučovací hodiny uvolňuje příslušný vyučující, z více hodin až na 2 dny třídní učitel, delší nepřítomnost schvaluje ředitel školy.
- Žáka, který již přišel do školy, si musí na 1. stupni ZŠ při uvolňování z vyučování vyzvednout zákonní zástupci osobně, na 2. stupni ZŠ je žák uvolněn pouze na základě písemné žádosti, kterou žák předloží vyučujícímu nebo třídnímu učiteli.
- Neomluvenou absenci řeší třídní učitel se zákonným zástupcem.
- Při porušení povinností stanovených tímto školním řádem lze podle závažnosti porušení žákovi uložit:
a) napomenutí třídního učitele
b) důtka třídního učitele
c) důtka ředitele školy
d) snížený stupeň z chování
Škola neprodleně oznámí žákovi a jeho zákonnému zástupci uložení napomenutí nebo důtky a jeho důvody prokazatelným způsobem a zaznamená je do dokumentace školy.
2.1. Chování ve školní jídelně
- Na oběd odcházejí žáci do školní jídelny v areálu mateřské školy. Žáci 1.- 5. ročníku odcházejí pod vedením vychovatelek a pomocného dozoru. Žáci 6.- 9. ročníku odcházejí dle stanoveného pořadí pod dohledem třídních učitelů. Odcházejí pěšky, ukázněně, po chodníku a řídí se pravidly silničního provozu pro chodce.
- V případě, že po obědě žák 2. stupně nemá odpolední vyučování, může odcházet na oběd samostatně, po obědě odchází domů.
- Přebytečný oděv si ukládají v prostoru před jídelnou na věšáky.
- V jídelně se žáci staví do zástupu podle pokynů učitele s dohledem, nepředbíhají.
- Při jídle dodržují zásady slušného stolování.
- Po obědě odejdou žáci neprodleně z jídelny.
- Ovoce a případné zákusky snědí v jídelně, případně až ve škole. Není dovoleno jíst při cestě zpět do školy a odhazovat odpadky po cestě.
- Je zakázáno využívat zařízení v areálu MŠ.
- Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí
- Pokud přijíždějí žáci do školy na kole, činí tak na vlastní nebezpečí (úraz, ztráta, poškození..)
- Do školy není dovoleno přinášet větší částku peněz, cenné předměty a ostatní věci nesouvisející s výukou.
- Žákům je zakázáno nosit, mít v držení, distribuovat a zneužívat návykové látky ( tabák, alkohol, psychotropní a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka) a totéž platí při akcích pořádaných školou.
- Před ukončením vyučování bez souhlasu třídního učitele neopustí žák školu.
- Žák se při všech školních činnostech chová tak, aby neohrozil zdraví své, svých spolužáků či jiných osob.
- Hodinky, šperky, peníze, mobily apod. mají neustále u sebe, pokud je musí odložit, např. v hodině tělesné výchovy, svěřují je do úschovy vyučujícímu.
- Žák nenosí do školy předměty, kterými by mohl ohrozit zdraví své i ostatních.
- Žák respektuje vnitřní řády odborných pracoven a není mu dovoleno manipulovat s elektrickými spotřebiči, vypínači, bez svolení učitele.
- Každý úraz, poranění či nehodu, k níž dojde během vyučování či o přestávce ve třídě, v tělocvičně, na chodbě nebo na hřišti, hlásí žáci ihned svému vyučujícímu nebo třídnímu učiteli.
- Žákům se zakazuje sezení na okenních parapetech, vyklánění z oken, pokřikovat a vyhazovat věci z oken.
- Bezpečnost a ochranu zdraví žáků při akcích a vzdělávání mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje škola vždy nejméně jedním zaměstnancem školy – pedagogickým pracovníkem. Společně s ním může akci zajišťovat i zaměstnanec, který není pedagogickým pracovníkem, pokud je zletilý a způsobilý k právním úkonům.
- Při organizaci výuky při akcích souvisejících s výchovně vzdělávací činností školy mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, stanoví zařazení a délku přestávek pedagog pověřený vedením akce, podle charakteru činnosti a s přihlédnutím k základním fyziologickým potřebám žáků.
- Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, nesmí na jednu osobu zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví žáků připadnout více než 25 žáků. Výjimku z tohoto počtu může stanovit s ohledem na náročnost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků ředitel školy. Škola pro plánování takovýchto akcí stanoví tato pravidla – každou plánovanou akci mimo budovu školy předem projedná organizující pedagog s vedením školy zejména s ohledem na zajištění BOZP. Akce se považuje za schválenou uvedením v týdenním plánu práce školy, kde zároveň s časovým rozpisem uvede ředitel školy jména doprovázejících osob.
- Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, kdy místem pro shromáždění žáků není místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje organizující pedagog bezpečnost a ochranu zdraví žáků na předem určeném místě 15 minut před dobou shromáždění. Po skončení akce končí zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví žáků na předem určeném místě a v předem určeném čase. Místo a čas shromáždění žáků a skončení akce oznámí organizující pedagog nejméně 2 dny předem zákonným zástupcům žáků a to zápisem do žákovské knížky, nebo jinou písemnou informací. Dostaví-li se žák na místo srazu pozdě a z tohoto důvodu se již nemůže akce zúčastnit, je jeho povinností dostavit se do školy a hlásit se u ředitele školy.
- Při přecházení žáků na místa vyučování či jiných akcí mimo budovu školy se žáci řídí pravidly silničního provozu a pokyny doprovázejících osob. Před takovýmito akcemi doprovázející učitel žáky prokazatelně poučí o bezpečnosti. Pro společné zájezdy tříd, lyžařské kursy, školy v přírodě platí zvláštní bezpečnostní předpisy, se kterými jsou žáci předem seznámeni. Při pobytu v ubytovacích zařízeních se účastníci akce řídí vnitřním řádem tohoto zařízení.
- Do výuky mohou být zařazeny také další aktivity jako bruslení, školy v přírodě, plavecký výcvik atd. Těchto aktivit se mohou účastnit pouze žáci zdravotně způsobilí, jejichž rodiče o tom dodají škole písemné potvrzení ne starší jednoho roku.
- Při zapojení školy do soutěží bezpečnost a ochranu zdraví žáků po dobu dopravy na soutěže a ze soutěží zajišťuje škola, pokud se zákonným zástupcem žáka nedohodne jinak. V průběhu soutěže zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví žáků organizátor.
- Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany žáků
- Žák zachází s učebnicemi a školními potřebami šetrně, udržuje své místo, třídu i ostatní školní prostory v čistotě a pořádku, chrání majetek před poškozením; nosí do školy učebnice a školní potřeby podle rozvrhu hodin a pokynů učitelů.
- Poškodí-li žák úmyslně nebo z nedbalosti školní majetek, majetek žáků či jiných osob, jsou rodiče povinni škodu uhradit. Psaní po lavici je posuzováno jako úmyslné poškození majetku.
- Ztrátu věci, či poškození věci hlásí neprodleně vyučujícímu nebo třídnímu učiteli.
V Morašicích 1.9.2017